Dentální hygiena

Co je dentální hygiena?

Dentální hygiena je relativně mladý obor, který vznikl počátkem 20. století ve Spojených státech amerických. Od té doby se začal rozšiřovat do jiných států i na další kontinenty. Dnes je ve světě naprostou samozřejmostí, že součástí stomatologického týmu je i dentální hygienistka.

Proč navštěvovat ordinaci dentální hygieny?

Krvácení dásní a zubní kámen znemožňují stomatologovi provést kvalitně zubní výplně, korunky, můstky a implantáty. Čímž se zkracuje jejich životnost. Nejde tedy pouze o zuby, ale záněty kolem nich ohrožují srdce, cévy, klouby, ale mohou vyvolat i předčasný porod. Za všechno může plak, který se postupně mění v zubní kámen. Pod vedením dentální hygienistky, s vaší nezbytnou spoluprací, můžete dosáhnout minimální krvácivosti dásní a tvorby zubního kamene.

Kdo je dentální hygienistka?

Je to odbornice, která se zabývá prevencí a léčbou prvotních stádií kazu a onemocněním parodontu. Drtivá většina lidí chce mít zdravé a krásné zuby a právě to, jak si je udržet co nejdéle zdravé, Vás naučí dentální hygienistka. Správnou péčí o Váš chrup dokáže předejít mnoha nepříjemným zákrokům u stomatologa, předejít „parodontóze", která může vést až ke ztrátě zubů. Dentální hygienistka nenahrazuje stomatologa, ale spolupracuje s ním. Spektrum zákroků, které provádí je velice široké a v dnešní době se už kvalitní lékař bez spolupráce dentální hygienistky v podstatě neobejde. Těmito preventivně léčebnými zákroky se šetří peněženky pacientů, jelikož se stále častěji ukazuje, že je mnohem levnější důsledná prevence, než náhrady již ztracených zubů.

Jak často navštěvovat dentální hygienistku?

Ošetření dentální hygienistkou není jednorázové. Po první sérii návštěv je důležitá pravidelná péče a to průměrně 2x ročně. Při každé takové návštěvě, Vás pomocí testu krvácivosti, bude hygienistka informovat o stavu Vašich dásní. I to nejmenší krvácení prozrazuje zánět dásní (gingivitis), ten se šíří do okolí a napadá kost. Tak vzniká parodontitis - ,,paradentóza". Tímto onemocněním trpí 90% české populace. V počátečních stádiích zánětu lze zuby ještě zachránit. Jestliže se ale paradentóza neléčí, je ztráta zubů jen otázkou času.

Zuby si čistíme všichni, záleží však na tom, čím a jak !