Estetická stomatologie

Kompozitní rekonstrukce

Kompozitní rekonstrukcí rozumíme dostavby, případně výměny esteticky nevyhovujících zubů nebo zubních výplní pomocí nových kompozitních- "bílých" výplní. Tento typ rekonstrukcí připadá v úvahu u jednodušších a méně rozsáhlých estetických defektů, případně kazů. Rekonstruujeme jimi zuby poškozené kazy, zuby po úrazech, zuby s vrozenými vadami (tetracyklinové zuby), případně menší ortodontické anomálie (např. větší mezery mezi zuby).

 

Estetické fasety

Jedná se již o estetické rekonstrukce zubů zhotovené v zubní laboratoři na základě individuálních otisků situace v ústech. Jsou vhodné u větších defektů, kde již není možno garantovat očekávatelný výsledek pomocí kompozitních rekonstrukcí. Jejich výhodou je vysoká estetika, garantovaná individuální modelací s téměř neomezeným časem v zubní laboratoři.

 

Estetické výplně (též kompozitní výplně)

Tyto zubní výplně mají oproti klasickým amalgámovým hned několik výhod. Jsou jednoznačně estetické, neboť jsou zhotovovány z materiálu v barvě zubu. Jsou schopny se pojit na zubní tkáň a proto je možno zrekonstruovat i velmi oslabené a kazem destruované zuby. Není nutné zbytečně snášet zdravou zubní tkáň, jak tomu může někdy být u výplní amalgámových. Jejich zhotovení je však více časově i technicky náročné, a proto i výsledná cena ošetření je vyšší.

Více viz fotogalerie.