Endodoncie

Co je endodontické ošetření?

Endodontické ošetření je nutné v případě, že zubní kaz svým rozsahem již zasahuje do nervově cévního svazku (dřeně) zubu. Takto poškozený  zub se většinou manifestuje bolestí, případně citlivostí, ale může být také zcela bez klinických obtíží. Endodontické ošetření spočívá v odstranění zubní dřeně z dřeňové dutiny zubu, opracování povrchu kořenových kanálků, jejich dezinfekci a hermetickém vyplnění  kořenových kanálků kořenovou výplní. Kvalitně zhotovená kořenová výplň pak zamezí dalšímu pronikání infekčních bakterií kořenovým kanálkem.

 

Jaký je průběh ošetření?

Endodontického ošetření se není třeba obávat. Před tímto ošetřením je k léčenému zubu aplikována znecitlivující injekce, proto je celý průběh ošetření bezbolestný. Dále se na zub aplikuje kofferdamová blána, která zabrání kontaminaci zubu slinami, a tak tedy není nutné užívat po celý výkon zubní savku. Samotné ošetření je časově náročnější a podle počtu kořenů daného zubu trvá od cca 30 do 90 minut.

 

Jaká je úspěšnost ošetření?

Úspěšnost endodontického ošetření dosahuje v současnosti až  95% v závislosti na technice plnění a opracování kořenových kanálků, záleží také na stupni infekce zubu. Jelikož je kvalita endodontického ošetření elementární pro další zachování zubu a případných protetických prací na zubech nesených, používáme k plnění kořenových kanálků nejmodernější metody a přístroje, které v současné době zubní lékařství nabízí. Jedná se o techniky Vertikální tepelné kondenzace a Termokondenzační techniku Thermafil.